מבצע חלוקת מזון הוביל לסדרת מפגשים בין דוריים

יוזמה של מדריכי התנועה יצרה תוכנית מפגשים מרגשת

מאת: פקאדה מולה, מדריך בתנועת "ביחד-אניה באניה"

 

יוצאי אתיופיה, גם אלו שנולדו בישראל, מצויים לרוב במעמד סוציו אקונומי מתחת לממוצע בחברה הישראלית. בעיר פתח תקווה, בסמיכות לכפר הנוער אמי"ת שבו פועלת תנועת הנוער שלנו, "ביחד-אניה באניה", מתגוררים כ-7,800 יוצאי אתיופיה. רבים מהמבוגרים יוצאי אתיופיה הגרים בשכנות לכפר הנוער נאבקים על קיומם. בחג הפסח, כשמגבלות מגיפת הקורונה היו בשיאן והאוכלוסייה המבוגרת התבקשה להסתגר בבתים, יזמתי מבצע חלוקת מזון לפסח למשפחות נזקקות, ובעיקר לאוכלוסייה המבוגרת.

גייסתי את המדריכים שהשתתפו איתי במחזור המדריכים הראשון ועברנו בין הבתים בשכונות סירקין ויוספטל בעיר במשך יום שלם וחילקנו מצרכי מזון שישמשו את המשפחות לשולחן החג. המפגשים העלו רגשות רבים משני הצדדים. אנחנו המדריכים התמלאנו בתחושת גאווה של עשייה משמעותית ותרומה לחברה, "אני מרגיש שאני עושה משהו משמעותי", אמר אחד מחבריי, "המבוגרים האלה, הם האנשים הכי מדהימים שיש, בזכותם זכינו לעלות לארץ הקודש". מקבלי החבילות התרגשו מאוד מהביקורים שזכו להם ומתשומת הלב בימים קשים של בידוד בבתים, ובירכו את היוזמה ואותנו.

מעבר לחלוקת מצרכי המזון, המפגש הזה האיר צורך אמיתי בקהילה האתיופית – חיבור בין דורי. רבים מהמבוגרים איבדו את מעמדם עם העלייה לישראל ועם הכורח לשרוד מבחינה כלכלית. המבוגרים האלו אוצרים בתוכם את אוצרות התרבות והמורשת של יהודי אתיופיה, אוצרות שהדור שלנו התרחק מהם. ראינו שהמפגש בין הדור הוותיק לדור הצעיר משמש כגשר, הזדמנות להתחבר.

תוכנית "גשר" למפגש בין דורי

החלטנו להפוך את המפגש הזה לתוכנית קבועה, תוכנית "גשר" שתחבר שני צרכים – חלוקת ומפגש אמיתי. "גשר" תחבר בין המבוגרים הנזקקים לסיוע ולביטחון תזונתי לבינינו, המדריכים והחניכים השכנים, המגבשים את זהותנו ולומדים אחריות ונתינה מהן. המבוגרים ימצאו במפגשים מקום להשמיע את קולם ולהעביר את הידע העצום שיש בידיהם אלינו ואנחנו נקבל הזדמנות לתרום תרומה אמיתית שמקורה ביוזמה שאנחנו התחלנו. אני רואה בתוכנית אפשרות לפתח יכולות של ניהול עצמי, אחריות, מעורבות חברתית ונתינה, ועידוד הדאגה לאחר ולחלש. יותר מהכל, המפגשים יחברו אותנו למורשת האתיופית ממקום של גאווה. "גשר" תחזק את כל הצדדים המעורבים. אנחנו נשאב ממנה עידוד לנקיטת אחריות מעשית, בתחילה על עצמנו ובמעגלים הולכים וגדלים על קהילתנו ועל הסביבה, וותיקי הקהילה יזכו שוב בתחושה שהם משמעותיים ותורמים.