מגשרים על הפערים

סמינר מנהיגות משותף עם מדריכי תנועת "האיחוד החקלאי"

מאת: נועם לביא, מדריך בתנועת "ביחד-אניה באניה"

המרחק הגיאוגרפי בין בית ספר אמי"ת בפתח תקווה לבין מושב בית יצחק הוא לא גדול, אבל לפעמים נדמה שאין מרחק גדול מזה שבינינו, המדריכים של תנועת "ביחד-אניה באניה" ובין מדריכי תנועת ה"איחוד החקלאי" שמורכבת מבני המושבים. בדיוק בגלל זה יזמו ברק אברהם, מייסד התנועה, ומנכ"לית תנועת הנוער "האיחוד החקלאי", סמינר מנהיגות משותף לנו ולהם. ב-7-6 בפברואר 2020 נפגשנו באכסניית נורדיה ליומיים של פעילויות משותפות, דיונים ובעיקר של היכרות אמיתית. למפגש הגיעו המדריכות והמדריכים הוותיקים מכיתות יא- יב והמחזור השני של המדריכים מכיתות י.

במפגשים ובפעילויות דיברנו על המשותף בינינו כמדריכים. כולנו מנהיגים של קבוצות נוער הרואים את עצמם כאנשים פעילים חברתית שישפיעו על סביבתם גם בעתיד. דנו בנושאים של מנהיגות, דיברנו על דמות המדריך כדמות מובילה ועל קבלת האחר. באחת מהפעילויות התחפשנו לדמויות מצחיקות שהמחישו שמנהיג יכול להיראות שונה בכל מקום ועדיין להיות מנהיג.

לא ידענו למה לצפות לפני שבאנו ואפשר להגיד שאפילו באנו עם חששות. רובנו מגיעים משכונות לא פשוטות ופחות מכירים ומחוברים לבני ובנות המושבים, שמשתייכים לשכבה חברתית גבוהה. אבל לשמחתנו, הופתענו לטובה! הסמינר היה מוצלח מאוד והעלה את הבטחון העצמי שלי ושל המדריכים האחרים. הדיונים עם המדריכים מהאיחוד החקלאי התקיימו בגובה העיניים וממקום של שוויון, עם הרבה כבוד והערכה בין כל המשתתפים. ראינו אצל החברים מהאיחוד החקלאי כבוד ולכולנו היה רצון אמיתי להכיר אחד את השני ולמצוא את המשותף והמחבר בינינו.

אחד השיאים של המפגש הייתה הרצאה מעוררת השראה של האצן בזה נבבה, ישראלי ממוצא אתיופי בעל לקות ראייה. בזה נאבק בכל המכשולים בחייו ומעולם לא ויתר. הוא הפך לרץ מרתון שאף ייצג את מדינת ישראל במשחקים הפרא אולימפיים בבייג'ינג ב-2008. כולנו למדנו ממנו על קבלת השונה ועל כך שבאמת אין דבר העומד בפני הרצון. וכולנו, בלי יוצא מהכלל, בכינו כששמענו את סיפורו.

התחושה העיקרית שיצאנו איתה מהסמינר היא חשיבות המפגש האמיתי. כשמכירים ומדברים מוצאים את נקודות הדמיון ומפרקים את הדעות הקדומות וככה אפשר להתאחד ולהיות לכוח שמשנה את המציאות ולהפוך את החברה לסובלנית יותר.