משוחחים ברומו של עולם בחדרה

כל מפגש בתנועת "אניה באניה" מתחיל בשיח אקטואלי על מה שהתרחש בשבוע האחרון. לרוב המנכ"ל או הרכז מציעים את הנושא, אך הפעם, בקורס ההדרכה בסניף חדרה, ביקשה אחת החניכות לדבר על חוק איסור ההפלות שעבר לאחרונה בארצות הברית. החניכה סיפרה מהו החוק וכשנשאלה לדעתה הסבירה שהחוק פוגע בזכות האישה לגופה ושלמדינה אין זכות להתערב בעניינים פרטיים שכאלה, ואף הסבירה שהחוק פוגע בדמוקרטיה ומחזיר את כולנו שנים אחורה.

לאחר דבריה, כל החניכים קיבלו את הזכות להביע דעה, כשהם מתבקשים להסביר ולנמק. כולם דיברו, מעלים טענות כגון: מה אם האישה עברה אונס ואינה רוצה להחזיק בעובר? או מה קורה אם לאישה בעל מתעלל או שהיא מגיעה ממשפחה חסרת אמצעים והילד עלול לגדול בתוך חיי מחסור ופשע?

הדיון נמשך והועלו בו גם דעות מנוגדות ששואלות מאין הזכות לקחת חיים לילד שעוד לא נולד.

בהתאם לאג'נדה החינוכית של "אניה באניה" לתת לכולם להביע דעה באופן שווה, לא להעדיף דעה אחת על אחרת, להקשיב לדעות מנוגדות ולתת לילדים להוביל את השיח  –מנכ"ל התנועה, ברק אברהם, הנחה את המפגש אך נמנע מלהתערב, מאפשר לכולם להביע דעה.

בהמשך המפגש דנו החניכים בנושא המנהיגות. כל אחד מהחניכים בחר מנהיג, סיפר עליו ואמר מה מתכונות המנהיג היה מאמץ לחייו. בין המנהיגים נבחר הרצל בזכות כוח הרצון, רוזה פרקס בזכות אומץ ליבה, סטיב ג'ובס הוצג כאדם נחוש, מסי הוזכר בזכות המנהיגות השקטה וגולדה מאיר כמודל חיקוי לנשים.

בסיום המפגש ברק ציין את התפעלותו מהאופן בו התנהל הדיון, מהידע, יכולת הביטוי, ההקשבה והבחירות הערכיות של החניכים.