מדריכי התנועה לומדים שיעור חשוב בדמוקרטיה

תנועת "ביחד – אניה באניה" משקיעה במדריכי התנועה באופן קבוע דרך פעילות שבועית עם רכזי הסניפים ופעילות העשרה שמועברת במהלך השנה כולה. אחת מפעילויות העשרה היא התוכנית לפיתוח מנהיגות, שבה מתקיימים סיורים להכרת גופי השלטון במדינת ישראל ובמהלכה מבקרים בבית הנשיא, במשכן הכנסת ובבית המשפט העליון.

הביקור של נוער התנועה בכנסת ישראל, שתוכנן לפני למעלה מחודש, הפך לשיעור באזרחות ודמוקרטיה כשהסתבר שנקבע ליום ולשעות ההפגנה הגדולה בה המשק הושבת ולמעלה משלוש מאות אלף אזרחים צעדו למשכן, מתנגדים להפיכה המשפטית. אירועי יום האתמול ביטלו את המפגש המקורי עם ראש הממשלה שתוכנן כחלק מהסיור, אך מלבדו התקיים הביקור כסדרו, כשארבעים בני נוער עלו על הסעות מאשקלון, כפר הנוער אמי"ת פתח תקווה, נתניה וחדרה – בדרכם לירושלים.

כשהם מלווים ברכזים ובמנכ"ל התנועה ברק אברהם, צעדו כולם אל הכנסת, מפלסים את דרכם ומשתלבים בין מאות אלפי המפגינים. הנוכחות של נוער "ביחד", שהגיעו עם חולצות התנועה, לא נעלמה מעין ובמהלך הצעדה נוצרה התעניינות וציבור המפגינים שאל על התנועה, מתעניין בערכיה, משבח ומתפעל מבני הנוער ומהתנועה שמחנכת לאחדות, שיוויון וראיית האחר.

ההגעה אל הכניסה למשכן ארכה זמן רב, מחייבת נחישות עקב כמות האנשים ושיחת שכנוע עם השומרים שמנעו כניסת מפגינים אל המשכן. לאחר שהוסבר כי נקבע סיור מראש ומחכים לנו במרכז המבקרים ובוועדה לזכויות הילד, הכניסה אושרה והמשכנו לעבר בניין הכנסת ועמדות הבידוק.

בכניסה חיכו לנו המדריכות ממרכז המבקרים שהובילו את הנוער למליאת הכנסת. ביציע שמשקיף אל המליאה, ישבו בני הנוער בשתי קבוצות וקיבלו הדרכה על משמעות הרשות המחוקקת והמבצעת ועל חוקי המליאה וההצבעה. לאחר מכן הקבוצה המשיכה לפגישה עם יושב ראש הוועדה לזכויות הילד, מר אלי דלל. דלל שמכיר את התנועה היטב מתפקידו הקודם כסגן וממלא מקום ראש עיריית נתניה, סיפר לבני הנוער על הוועדה וריתק אותם עם סיפורו האישי. הוא שיתף בילדותו במעברה, בכך שהתעקש ללמוד, להתקדם ולא ויתר על החלום להגיע רחוק. הוא עודד את בני הנוער לעבוד קשה ולהאמין בעצמם ואמר כי אם ירצו ויתאמצו, יוכלו גם הם לכהן בבוא היום בכנסת.

ביקור בכנסת ישראל זו חווייה שנחקקת, הופכת לחלק בלתי נשכח מילדות והתבגרות. אתמול הפך הביקור למרשים אף יותר לנוכח ההפגנה, מראה ומוכיח את חשיבות הדמוקרטיה ועד כמה ערכי התנועה למעורבות, סולידריות, יזמות ודאגה למדינה ולאנשיה –  רלוונטים.

החוויה החזקה עדיין לא הסתיימה והמדריכים הצעירים צפויים לעבור מפגש לעיבוד וסיכום יום האתמול עם רכזי הסניפים. ועד לביקור הבא שמתוכנן בבית המשפט העליון, אנחנו רוצים להודות להורים שסמכו עלינו גם ביום שכזה ושלחו את ילדיהם ללמוד ולחוות. לציפי סמני מנהלת התפעול ורכזת סניף אשקלון. לרכזים: אלירן צאלח – רכז בוגרים, נתי יאיר –  רכז סניף כפר הנוער אמי"ת פתח תקווה, נגה אייטגב – רכז סניף נתניה ודניאל טפרה –  רכז סניף חדרה. אנחנו מודים לחבר הכנסת ויושב ראש הוועדה לזכויות הילד מר אלי דלל, למדריכות מסבירות הפנים ממרכז המבקרים של הכנסת. לכל האנשים הנעימים והסבלנים שפגשנו בדרכנו למשכן. ותודה גדולה ומיוחדת לנוער התנועה שהגיע פתוח, סקרן ואחראי, מוכן להקשיב ולשאול.